Starší generace nabrousily nože o cihlu nebo hranu hrnku bez glazury. Tuhle dovednost my už ale nemáme, proto je zde šikovný pomocník ve formě brusného kamene. Sada kombinovaného brusného kamene z korundu (oxid hlinitý) a vodítka na nože je tím pravým pomocníkem, díky kterému budou kuchyňské nože vždy perfektně nabroušené. 

Sada obsahuje:

  • brusný kámen: 2 stupně zrnitosti, modrá část označená číslem 1000 je určena pro základní broušení, bílá s číslem 3000 pomůže s jemným, finálním dobroušením
  • vodící svorka: je výborný pomocník při ručním broušení nožů, umožní lépe udržet sklon nože pod úhlem cca 15-20° a vytvořit tak ostrou čepel ve tvaru písmene „V“
  • podložka: je vhodná k umístění kamene tak, aby držel na místě a broušení bylo efektivní

Jednoduché používání: stačí brusný kámen ponořit na 10 minut do vody, protože pak bude ostří lépe klouzat, po vyjmutí jej umístit do podložky a ostří nožů přebrousit. Tady je důležité dodržet pravidlo opačného tahu, než jste zvyklí při krájení, tedy proti ostří a od paty ke špičce. Pak již stačí kámen otočit a nůž dobrousit dobrousit, případně doleštit, abychom se zbavili otřepů. Někomu stačí prsty, kterými drží správný sklon, kdo si ale není jist, může použít vodicí svorku.

Použitý korund je extrémně trvanlivý a dokáže nože naostřit na maximální úrovni. Hodí se i pro broušení seker, břitvy, dlát, kapesních nožů a nůžek.

A nezapomeňte, nůž je jedním z nejdůležitějších pomocníků v kuchyni, tak se k němu náležitě chovejte.

Určitě nepatří do příborníku mezi ostatní nože, kde se mohou navzájem tupit. Vhodnější je uložit je do stojanů na nože, kde jsou samostatné štěrbiny, štětiny nebo neodymový magnet.

Test ostrosti nože:

Stačí použít papír a říznout do jeho hrany. Dobře naostřený nůž si s jeho proříznutím hravě poradí, pokud není ostření dokonale, je třeba jej zopakovat. 


PRO JAKÉ ÚČELY SE HODÍ JEDNOTLIVÉ STUPNĚ ZRNITOSTI KAMENE: (přibližné hodnoty)

  • kameny s označením 120-800: ideální pro nože s poškozeným ostřím, rýhami, po používání sekání ledu, pro lovecké, řeznické nože na maso
  • kameny s označením 800-2000: pro nože v běžném domácím použití, na zeleninu, ryby, pečivo…
  • kameny s označením 2000-5000: pro nože k jemnějšímu, přesnějšímu řezu, např. u čerstvých ryb, u řezbářských nožů a rydel
  • kameny s označením 5000-12000: pro ostření mečů, dýk, nožů pro profesionální použití

Další typy brousků a ocílek najdete zde >>