Příroda se oblékne do pestrobarevného šatu a teplé podzimní dny ještě přejí grilování. Grilovaná cuketa, lilek, marinovaná dýně nebo špízy z masa a nasbíraných hříbků, to je dobrota, na kterou se každému sbíhají sliny. Zemitá chuť připravených pokrmů a ospalé podzimní slunce udělají z obyčejného grilování pohodovou záležitost.

V chladnějších dnech se naopak můžete zachumlat pod deku a vychutnat si kávu, horký čaj a právě vytažený moučník z trouby. Třeba dýňovou bábovku nebo vláčný perník či štrúdl s cuketou.

  • Zavařování ovoce a zeleniny je v kurzu, tak proč nenaplnit špajz, sklep nebo mrazák? Sklenice a dózy se zavařenými či sušenými dobrotami oceníte v zimním čase.
  • Naložené dobroty patří neodmyslitelně k babímu létu a podzimu. Ale radost z nich budete mít i v průběhu roku. U nás najdete klasické keramické hrnce, tzv. nakládací soudky, které slouží k přípravě kvašáků, utopenců a dalších lahůdek, nakládaných do octového nálevu nebo oleje. Kupované kysané zelí se domácímu, vlastnoručně naloženému zelí zdaleka nevyrovná. A můžete si ho udělat klidně i v paneláku.
  • Sušení ovoce a zeleniny

Co nabízí zahrádka a příroda na podzim?

Kromě klasického ovoce, kterému se věnujeme zvlášť v inspirativním článku JABLÍČKA JAKO MALOVANÁ, hraje hlavní roli tradiční podzimní zelenina a houby.

1/ SLAĎOUČKÁ DÝNĚ

Kromě klasické krémové polévky připravované nejčastěji z dýně hokaidó nabízí tahle zelenina mnoho úprav. Doby minulé s dýňovým kompotem alá ananas jsou pryč, přesto zrovna tenhle kompot má i dnes mnoho příznivců. Marinovaná dýně na grilu nebo pečená na klínky v troubě jsou dobrotou nejen při posezení na zahradě či u televize. K jejímu zpracování se hodí např. škrabky na bramborystruhadlo a kvalitní plech.

Několik tipů, jak dýni zpracovat, včetně receptu na vláčnou bábovku z dýně hokaido, najdete v článku věnovaném dýňobraní >> 

2/ ČERVENÁ ŘEPA

Bulvy řepy, pečené v alobalu, si po nakrájení na tenké plátky hodně rozumí s kozím sýrem, medem, vlašskými ořechy a lístky rukoly. Někdo nemá příliš v oblibě typickou, zemitou chuť řepy. Oblíbené hranolky z řepy, pečená řepa nebo ta nakládaná, ve sladkokyselém nálevu, nemusí být jedinou možností, jak ji využít v kuchyni.

Pro mlsouny jsme připravili zajímavý recept na ŘEPÁNKY >> Jsou to sladké sušenky, které překvapí vaše blízké i nečekanou návštěvu nejen svou barvou.

3/ ŠŤAVNATÁ CUKETA

Cukety jsou stále v kurzu, mnohé ještě dorůstají nebo čekají na brzké zpracování. Jejich pěstování a následné zpracování do různých pokrmů, sekaných, bramboráků i sladkých moučníků zvládne i úplný začátečník. Navíc cuketa vlastně nemá téměř žádnou chuť, takže je výbornou neutrální surovinou pro sladké i slané pečení. Dodává pokrmům šťavnatost a vláčnost.

Jak jednoduše a rychle cuketu zpracovat,? Netradiční recepty najdete zde >>

4/ KŘEHKÉ ZELÍ

Hlávkové zelí je tradiční zeleninou plnou vitamínu C a vlákniny. V Čechách se těší velké oblibě. Připravuje se z něho jak čerstvý salát s mrkví, klasický Colleslaw nebo slouží jako tradiční příloha k pečenému masu s knedlíkem. Hodí se do polévek, zapečených těstovin nebo se připravuje jako zelné závitky z mletého masa.

Ale tou nejčastější formou zpracování je nakládání do kameninových nebo keramických hrnců, zeláků, kde dlouhodobým procesem vzniká kysané zelí. U nás najdete tradiční nádoby na kysané zelí různých velikostí.

A kdo nechce čekat tak dlouho, může si připravit kvašené zelí, tzv. pickles během několika dní. Kvasný hrnec je neocenitelným pomocníkem. Tady je náš vyzkoušený recept na pickles >>

5/ VOŇAVÉ HOUBY

Už rostou houby? Některé lokality jsou jich plné, jinde na tyto voňavé lesní plody houbaři ještě čekají. Ideální teplé počasí a dostatek srážek jejich růstu svědčí. A právě na podzim se sezóna houbařských náletů rozjíždí ve velkém. Vyrazit do lesa s košíkem a ostrým houbařským nožem pak musí každý milovník hub.

Nasbírané, očištěné houby lze sušit na mřížce, nakládat nebo mrazit. Hlavně při zamrazení se hodí mít po ruce krabičky a samolepky s označením data sběru. Tepelně upravené houby dodají masu, omáčce i zapečenému pokrmu nezaměnitelnou chuť.

Oblíbenou formou je i nakládání hub, zkuste jednoduchou houbovou čalamádu >>